Σάββατο 13 Σεπτεμβρίου 2014

Μουντομπάσκετ: Η Σερβία στον τελικό - Θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ

Με σκορ 85-90 η Σερβία νίκησε τη Γαλλία και επιστρέφει σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου ύστερα από αυτόν του 2002.
Ο δεύτερος χρονικά ημιτελικός ήταν ένας από τους συγκλονιστικότερους όλων των διοργανώσεων. Οι «πλάβι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς στις τρεις πρώτες περιόδους, όταν και προηγήθηκαν ακόμη και με 18 πόντους. Με το Μίλος Τεόντοσιτς να «βγάζει φωτιές» στην επίθεση (24π.) και να οργανώνει μαεστρικά το παιχνίδι της ομάδας του, η Σερβία πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά στο σκορ, απέναντι σε μία ομάδα που δεν είχε ενέργεια και δεν έπαιξε καλή άμυνα, όπως με την Ισπανία.
Παρά την κακή τους βραδιά, πάντως, οι «τρικολόρ» με το Μπατούμ να πετυχαίνει 35 πόντους, κατάφεραν στην τέταρτη περίοδο να μειώσουν στο -4 (70-66), και στο -2 (84-82), αλλά ο Μπογκντάνοβιτς και ο Κρστιτς με καθοριστικά καλάθια κατάφεραν να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας 6-8 πόντων στα τελευταία 3 λεπτά και πανηγύρισαν τη μεγάλη πρόκριση.
Την Κυριακή, θα γίνει ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου ανάμεσα στη Σερβία και τις ΗΠΑ, ενώ σήμερα, Σάββατο, στον μικρό τελικό, η Γαλλία θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία.