Κυριακή 15 Μαρτίου 2015

ΑΕΚ - Νέα Κηφισιά 97-73

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και δίχως να απειληθεί από τη Νέα Κηφισιά, έφτασε σε μια πολύ εύκολη νίκη (97-73), την 11η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Ουσία και θέαμα συνδύασε η ΑΕΚ απέναντι στη Νέα Κηφισιά. Η Ένωση πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στα μισά της πρώτης περιόδου, "πάτησε γκάζι" και δεν απειλήθηκε ποτέ από την ομάδα των βορείων προαστίων, φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη με 97-73.
Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έφτασε τις 11 νίκες σε 20 αγώνες πρωταθλήματος, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στην πρώτη τετράδα. Μενσά Μπονσού και Ντούσαν Σάκοτα ηγήθηκαν στο σκοράρισμα για την ομάδα τους, έχοντας 21 και 16 πόντους, αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, ο Ούρος Ντούβνιακ προσπάθησε με 17 πόντους.

Ο πρωταγωνιστής

Για ένα ακόμα παιχνίδι αποτέλεσε τον κινητήριο μοχλό της ΑΕΚ. Ο Ποπς Μενσά Μπονσού με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ ηγήθηκε της ομάδας του. Το χειροκρότημα του κόσμου, κατά την αντικατάστασή του ήταν απολύτως δικαιολογημένο.

Ο αριθμός

Μπορεί να μην ανέβασε στροφές, όμως το πρώτο ημίχρονο της ΑΕΚ ήταν εξαιρετικό. Η Ένωση στο πρώτο 20λεπτο, πέτυχε 55 πόντους, καθαρίζοντας σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση νίκη.

Ο αγώνας

Ο Δημήτρης Μαυροειδής ξεκίνησε καλά για τη Νέα Κηφισιά, δίνοντάς της προβάδισμα (2-4, 2'). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, όμως και χάρη σε Αθηναίου και Μενσά Μπονσού πήραν προβάδισμα (12-9, 4'). Ο Μαλίκ Χέρστον μπήκε, με τη σειρά του, στην... εξίσωση, συντηρώντας το "κιτρινόμαυρο" προβάδισμα (14-11, 6'). Ο Μενσά Μπονσού ευστοχούσε και σε τρίποντα, ο Σάκοτα τον μιμήθηκε και η διαφορά ανέβηκε (22-13, 8').
Κάπου εκεί ανέλαβε δράση -ξανά- ο Μαλίκ Χέρστον. Ο Αμερικανός με δικούς του πόντους ανέβασε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (25-15, 9'). Ο Ψάθας προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Χέρστον είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο και με τρίποντο έγραψε το 28-17.
Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι. Ο Ζήσης Σαρικόπουλος περιόρισε σημαντικά τον Δημήτρη Μαυροειδή. Ο Μάλικ Χέρστον ήταν ασταμάτητος στην επίθεση και η διαφορά αυξανόταν (34-20, 12'). Ο Πεσάκοβιτς μείωσε προσωρινά (34-23). Χέρστον και Παπαντωνίου, όμως "χτύπησαν" την αντίπαλη άμυνα για το +15 της ΑΕΚ (38-23, 14').
Ντελινινκάιτις και Σαρικόπουλος πήραν προσπάθειες και ανέβασαν τη διαφορά (44-26, 16'). Ντούβνιακ και Άντερσον έδειξαν πως οι φιλοξενούμενοι έχουν "σφυγμό" (44-31, 16'). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μίλαν Μιλόσεβιτς. Ο φόργουορντ των "κιτρινόμαυρων" με δικές του προσπάθειες ανέβασε στους 18 πόντους τη διαφορά (53-35, 19'). Ο Ντελινινκάιτις έστειλε στους 20 ποντους, για πρώτη φορά, την διαφορά (55-35). Το τελευταίο καλάθι του πρώτου μέρους άνηκε στον Ντέιβις, που μείωσε σε 55-37.
Ο Μενσά Μπονσού συνεργάστηκε σε αρκετές φάσεις με τον Χέρστον, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο  τη διαφορά (61-40, 22''). Μπάρλος και Ντούβνιακ μάζεψαν το σκορ για την ομάδα τους (61-44, 23'). Η διαφορά παρέμενε στα επίπεδα αυτά, καθώς οι παίκτες των δύο ομάδων αναλώθηκαν σε πολλά άστοχα σουτ. Σάκοτα και Ίνγκλις ανέλαβαν δράση, με τη διαφορά να ανεβαίνει εκ νέου πάνω από τους 20 πόντους (67-46, 27').
Ο Ίνγκλις συνέχισε να σκοράρει (72-46, 28'). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Πεσάκοβιτς κύριο εκφραστή των προσπαθειών τους (72-51, 29'). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για την Ένωση. Μπονσού και Αθηναίου με επί μέρους 5-0, "εκτέλεσαν" τους αντιπάλους τους (77-51).
Τα πράγματα δεν άλλαξαν. Η Ένωση είχε το προβάδισμα και με τον Μενσα Μπονσού το διατηρούσε, ενώ ο Βρετανός χάρισε αρκετές όμορφες φάσεις (84-57, 33'). Η αντίδραση των φιλοξενούμενων δεν άργησε να έρθει με Ντουβνιακ και Ψάθα (87-65, 35').
Μπονσού, Παπαντωνίου και Ντελινινκάιτις, όμως έδωσαν εκ νέου λύσεις, ανεβάζοντας, εκ νέου το προβάδισμα της ομάδας τους πάνω από τους 22 πόντους (95-68, 37'). Τα πάντα είχαν κριθεί και όλοι περίμεναν το τελικό σκορ. Ο κόσμος ήθελε 100άρα, όμως αυτή δεν ήρθε ποτέ, με την Ένωση να παίρνει, εν τέλει τη νίκη με 97-73.
Δεκάλεπτα: 28-17, 55-37, 77-51, 97-73.