Παρασκευή 27 Φεβρουαρίου 2015

Europa League: Ολυμπιακός - Ντνίπρο, 2 - 2 ( τελικό )

Europa League: Ολυμπιακός - Ντνίπρο, 2 - 2  ( τελικό )
Ο επαναληπτικός αγώνας της φάσης των «32» του Europa League μεταξύ Ολυμπιακού και Ντνίπρο στο Καραϊσκάκη.

Ο Ολυμπιακός καλείται να ανατρέψει το εις βάρος του 2-0 του πρώτου αγώνα, προκειμένου να πάρει την πρόκριση στους "16" του Europa League.
Tο πιο λογικό σχήμα από τον Περέιρα, δίχως κάποια έκπληξη. Με 4-2-3-1 παρατάσσει τους ερυθρόλευκους ο Πορτογάλος τεχνικός στην προσπάθεια ανατροπής του 2-0 της Ουκρανίας. Ρομπέρτο στα γκολόστ, Ελαμπντελαουί δεξιά στην άμυνα και αριστερά ο Μασουακού. Σιόβας και Σαντάνα στο κέντρο άμυνας, Κασάμι και Μιλιβόγιεβιτς στα αμυντικά χαφ (με τον Κασάμι σίγουρα πιο προωθημένο), Ντουρμάζ και Αφελάι στις πτέρυγες, Ντομίνγκες επιτελικός και Μήτρογλου στην κορυφή της επίθεσης.
4-2-3-1 και η διάταξη της Ντνίπρο.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ολυμπιακός:
Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μασουακού, Σαντάνα, Σιόβας, Μιλιβόγιεβιτς, Κασάμι, Ντομίνγκες, Αφελάι, Ντουρμάζ, Μήτρογλου. Ντνίπρο
: Μπόικο, Εζίντιο, Ντάγκλας, Φεντέτσκι, Κανκάβα, Τσεμπεριάτσκο, Φέντορτσουκ, Ρόταν, Κονοπλιάνκα, Ζοζούλια, Ματέους.

Πάγκος Ολυμπιακού: Μέγιερι, Εντινγκά, Διαμαντάκος, Αυλωνίτης. Φορτούνης, Μπενίτες, Ντοσεβί.
Πάγκος Ντνίπρο: Σελίκοφ, Κάλινιτς, Μπέζους, Μπρούνο Γκάμα, Λουτσκεβιτς, Σακόφ, Σβάτοκ.

90 2' Ισοφαρίζει η Ντνιεπρ με τον Κάλινιτς να βγαίνει μόνος απέναντι στον Ρομπέρτο και να νικά τον Ισπανό τερματοφύλακα. 2-2

90': Ο Ντομίνγκες ευστοχεί στην εκτέλεση και φαίνεται να δίνει τουλάχιστον τη νίκη στον Ολυμπιακό.
89': Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Φεντέτσκι ανατρέπει τον Ντομίνγκες στην περιοχή.
87': Κεφαλιά του Σιόβα διώχνει ο Μπόικο, δεύτερη μεγάλη στιγμή στο δεύτερο μέρος για τον Ολυμπιακό.
76': Ο Μπρούνο Γκάμα στη θέση του Ματέους.
76': Σουτ του Φορτούνη άουτ.
73': Φάση μετά ώρα στο ματς με τον Ματέους να βγαίνει από πλάγια θέση και το σουτ του να εξουδετερώνεται από τον Ρομπέρτο.
65': Ο Φορτούνης στη θέση του Αφελάι και ο Ντοσεβί στη θέση του Ντουρμάζ.
62': Ο Κάλινιτς στη θέση του Ζοζούλια
59': Πολύ άστοχο σουτ του Αφελάι
55': Κιτρινίζεται ο Ματέους.
55': Κίτρινη στον Ελαμπντελαουί
Κιτρινίζεται ο Φέντορτσουκ
Άρχισε το δεύτερο μέρος

Τέλος πρώτου μέρους, στο 1-1 το ματς.
45': Νέα καλή στιγμή για την Ντνίπρο με το σουτ του Κονοπλιάνκα άουτ.
44': Κιτρινίζεται ο Κανκάβα
40': Πάλι μόνος του ο Ρόταν στην περιοχή, ευτυχώς η μπάλα χτυπάει επάνω του και καταλήγει στα χέρια του Ρομπέρτο. Κακές αμυντικές αντιδράσεις από τον Ολυμπιακό που του στοιχίζουν μέχρι στιγμής.
39': Σέντρα σουτ του Κονοπλιάνκα, διώχνει ο Ρομπέρτο σε κόρνερ.
34': Μεγάλη επέμβαση του Ρομπέρτο σε διαγώνιο, δυνατό σουτ του Κονοπλιάνκα.
Με διπλή ζώνη αμύνεται τώρα η Ντνίπρο και οι ερυθρόλευκοι μοιάζουν εγκλωβισμένοι. Θέλουν οπωσδήποτε ένα γκολ πριν από το τέλος του πρώτου μέρους.
Παιδική η αντίδραση της άμυνας του Ολυμπιακού εδώ.. Τώρα χρειάζεται τρία γκολ για να περάσει.
Ο Φεντέτσι αφύλαχτος στην περιοχή του Ολυμπιακού μετά από στημένο πιάνει την πρώτη κεφαλιά την οποία διώχνει ο Ρομπέρτο, στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ρομπέρτο.
1-1 ισοφαρίζει η Ντνίπρο στο 22'

Ο Μήτρογλου. Παίρνει ρεβάνς για την προηγούμενη φάση, και μετά την υπέροχη κάθετη του Μιλιβόγιεβιτς μπαίνει στην περιοχή και εκτελεί στην έξοδο τον Μπόικο! Το Καραϊσκάκη όρθιο
1-0 ο Ολυμπιακός στο 14
'
10': Τεράστια φάση για τον Ολυμπιακό, ο Τσόρι από δεξιά γυρίζει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής εκεί ο Μήτρογλου σουτάρει πάνω στον τερματοφύλακα της Ντνίπρο που κάνει τεράστια επέμβαση.
8': Ο Ντουρμάζ κάνει πολύ επικίνδυνη σέντρα, αλλά Μήτρογλου και Κασάμι δεν μπόρεσαν να μπουν στην πορεία της μπάλας.
2': Φάουλ από τον Τσόρι δεν έπιασε την κεφαλιά γεμάτη ο Κασάμι, άουτ