Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2014

ΑΕΚ - Κολοσσός Ρόδου 96-73

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου (96-73) και πήρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της.

Η ΑΕΚ, που έχασε τον Νώντα Παπαντωνίου στα μέσα της βδομάδας προερχόταν από μεγάλη νίκη στην έδρα της ΑΕΝΚ, ενώ ο Κολοσσός Ρόδου στην έδρα του Άρη.
Οι δύο ομάδες θέλησαν να συνεχίσουν τις μεγάλες εμφανίσεις και στο ΟΑΚΑ πάλεψαν το ίδιο για το θετικό αποτέλεσμα για... ένα ημίχρονο.
Οι γηπεδούχοι έδειξαν να θέλουν περισσότερο το παιχνίδι στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, έδειξαν καλύτερο πρόσωπο με την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους να έρχεται άνετα.
Σε σπουδαία μέρα οι Σάκοτα, Ίνγκλις και Σαρικόπουλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με τους Σαρικόπουλο και Ίνγκλις να μπαίνουν ζεστά στην αναμέτρηση η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί και με πέντε πόντους στην πρώτη περίοδο, ωστόσο ο Τζέιμς κρατούσε τον Κολοσσό (10π. στο 10').
Στη συνέχεια η ΑΕΚ κατάφερε να χτίσει μικρή διαφορά (34-27 στο 16'), αλλά το τελείωμά της στη δεύτερη περίοδο ήταν κακό. Δύο συνεχόμενα φάουλ κι έπειτα ένα σερί 0-7 του Κολοσσού έφεραν στα... ίσα την αναμέτρηση (41-41 στο 20').
H Ένωση βελτίωσε άμυνα κι επίθεση έκανε το +9 (63-54 στο 36'), κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και δεν επέτρεψε στον Κολοσσό να την απειλήσει περισσότερο.
MVP: Ο Καρλ Ίνγκλις ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων με 28 πόντους (5/7δίπ., 4/6τρίπ., 6/7βολ.), μάζεψε 1 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ κι έκανε 3 λάθη σε 34:34.
ΑΦΑΝΤΟΙ: Οι Λίντεν και Χάγκινς βρέθηκαν σε άσχημη μέρα. Ο πρώτος είχε 0/1 δίποντα και 0/1 τρίποντα, ενώ ο δεύτερος 3 πόντους με 1/8 δίποντα, 1/2 βολές.

AΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Η ώρα μπορεί να μην ήταν συνηθισμένη, ο κόσμος όμως βρέθηκε στο ΟΑΚΑ το μεσημέρι της Κυριακής (30/11) και δεν σταμάτησε να εμψυχώνει τους παίκτες.
Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-41, 71-57, 96-73
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ντελινινκάιτις 11 (3/3δίπ., 1/6τρίπ., 3/4βολ., 4ριμπ., 4ασ., 3λάθ.), Σάκοτα 24 (5/9δίπ., 4/8τρίπ., 2/2βολ., 7ριμπ.), Κασελάκης 3 (0/3δίπ., 1/4βολ., 7ριμπ., 5ασ.), Πολυτάρχου 2 (0/1τρίπ., 2/2βολ., 3ριμπ., 3ασ.), Καμπερίδης (1ριμπ.), Γουίλιαμσονς 7 (2/3δίπ., 3/3βολ., 1λάθ.), τσιάκος (0/1δίπ., 1ριμπ.), Σαρικόπουλος 17 (7/7δίπ., 3/3βολ., 8ριμπ., 1ασ., 2λάθ.), Μπούτρις, Μιλόσεβιτς 4 (1/4δίπ., 0/1τρίπ., 2/2βολ., 5ριμπ., 1λάθ.), Ίνγκλις 28 (5/7δίπ., 4/6τρίπ., 6/7βολ., 1ριμπ., 7ασ., 3λάθ.), Νίκολιτς (4:26)
Kολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 2 (0/1τρίπ., 2/2βολ., 1ριμπ., 1ασ.), Καρίμ 8 (0/2δίπ., 2/2τρίπ., 2/2βολ., 1λάθ.), Τζέιμς 23 (8/18δίπ., 2/8τρίπ., 1/1βολ., 4ριμπ., 4ασ., 3λάθ.), Σμιθ 9 (4/5δίπ., 1/2βολ., 9ριμπ., 2ασ., 1λάθ.), Στεφανίδης (0/2δίπ.), Λίντεν, Τσάμης 14 (2/3δίπ., 3/5τρίπ., 1/2βολ., 5ριμπ., 4ασ., 1λάθ.), Χάγκινς 3 (1/8δίπ., 1/2βολ., 4ριμπ., 1ασ., 1λάθ.), Μπούλιαν 14 (2/4δίπ., 3/5τρίπ., 1/2βολ., 2ασ., 4λάθ.)

Διάβασε περισσότερα στο: ΑΕΚ - Κολοσσός Ρόδου 96-73 | gazzetta.gr