Παρασκευή 14 Μαρτίου 2014

«Διπλό» του ΠΑΟ στο ντεμπούτο του Αλβέρτη Αναντολού Εφές - Παναθηναϊκός 60-65

39a48b4014f3d5004a0eb1f93f73128f_L
Το ντεμπούτο του Φραγκίσκου Αλβέρτη στον πάγκο του Παναθηναϊκού συνοδεύτηκε με μία δύσκολη νίκη στην παράταση επί της Αναντολού Εφές με 65-60, η οποία διατηρεί τους «πράσινους» στο κυνήγι της πρόκρισης.
Το παιχνίδι ήταν πολύ άσχημο, με την αστοχία να πρωταγωνιστεί και το σκορ να κυμαίνεται σε χαμηλό επίπεδο. Το 1ο δεκάλεπτο τελείωσε με τους «πράσινους» μπροστά με 11-10, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά… διπλασιάστηκε με 28-26.

Η κυριαρχία του «τριφυλλιού» στα ριμπάουντ εξαλειφόταν από τα λάθη και τις συνεχείς άστοχες προσπάθειες έξω από τη γραμμή των 6,75μ., με συνέπεια οι Τούρκοι να προσπεράσουν ακόμα και με 6 πόντους στην 3η περίοδο (37-31).
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία μίνι αντεπίθεση και διατηρήθηκαν στο παιχνίδι, ωστόσο στα τελευταία λεπτά βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ και σε θέση κυνηγού. Δύο άστοχα τρίποντα του Δημήτρη Διαμαντίδη και ένα του Αντώνη Φώτση έφεραν σε καταδικαστική θέση την ελληνική ομάδα, αλλά οι καλές άμυνες και ένα δύσκολο τρίποντο του Γιόνας Ματσιούλις στα 14 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση (54-54).
Εκεί οι «πράσινοι» έδειξαν να έχουν περισσότερες δυνάμεις κι έφτασαν στη νίκη που τους φέρνει πάνω από τον Ολυμπιακό, στην 4η θέση του 5ου ομίλου στο τοπ 16 της Euroleague.