Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου 2013

Φουλ για πρωτιά η Ελλάδα, 80-71 την Ρωσία

Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, η Ελλάδα επικράτησε -πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ- με 80-71 της Ρωσίας και έκανε το 2Χ2 στον Δ' όμιλο του Eurobasket της Σλοβενίας. Καλύτεροι για την ομάδα του Τρινκιέρι οι Περπέρογλου, Παπανικολάου, Μαυροκεφαλίδης, Καϊμακόγλου και Σπανούλης, ο οποίος αποχώρησε με διάστρεμμα. Καλύτερος για την Ρωσία ο Σβεντ, που πέτυχε 17 πόντους, όλους στο τέταρτο δεκάλεπτο!
Γρήγορος ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και έκαναν πολλά λάθη, με αποτέλεσμα να έχουν πετύχει από ένα καλάθι, μετά από τρία λεπτά αγώνα (2-2).

Με τους Σπανούλη και Μπουρούση, η Ελλάδα έκανε σερί 6-0 και ξέφυγε με 8-2, ωστόσο η Ρωσία βρήκε λύσεις με τους Καράσεφ, Φριτζόν, απάντησε με ένα δικό της 6-0 και ισοφάρισε σε 8-8, στο 7'.

Σε διαγωνισμό τριπόντων εξελίχθηκε η συνέχεια του δεκαλέπτου (16-16, 9'), με την ομάδα του Καράσεφ να κάνει ένα σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό, με τους Αντόνοφ και Χροστόφ και να πηγαίνει στο δεύτερο δεκάλεπτο με +5 (21-16).

Η Ρωσία εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά της Ελλάδας στο ξεκίνημα του δεύτερο δεκαλέπτου και με τρίποντο του Μόνια, ξέφυγε με επτά (27-20), στο 22'.

Σε εκείνο το σημείο, η γαλανόλευκη... ξύπνησε, αύξησε την πίεση της στην άμυνα και με τρίποντα του Σπανούλη και πόντους των Καϊμακόγλου, Μπουρούση, έκανε επιμέρους σκορ 12-2 και πήρε προβάδισμα με τρεις (32-29), στο 16'.

Με τους Σοκόλοφ και Καράσεφ, οι ρώσοι βρήκαν λύσεις στην άμυνα της Ελλάδας και ακολουθούσαν στο σκορ (34-34, 17'), αλλά με τους Σλούκα, Περπέρογλου και τρίποντο του Φώτση, η ομάδα του Τρινκιέρι έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 7-0 και πήγε στα αποδυτήρια με +7 (41-34).

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας στο τρίτο δεκάλεπτο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βελτίωσε την αμυντική και επιθετική του λειτουργία, επέβαλλε τον ρυθμό του και κυριάρχησε στο παρκέ.

Με τους Ζήση, Παπανικολάου, Σπανούλη και Μαυροκεφαλίδη, η Ελλάδα έκανε επιμέρους σκορ 17-5, εκτοξεύοντας την υπέρ της διαφορά στο +19 (58-39), στο 26'!

Στην συνέχεια, η Ρωσία εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση της Ελλάδας και με τους Κουλάγκιν, Καράσεφ και Μόνια, έτρεξε ένα σερί 6-0 και μείωσε σε 45-58, στο 28'. Ωστόσο, με τους Σλούκα και Περπέρογλου, η ομάδα του Τρινκιέρι πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +15 (62-47).

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Ελλάδας και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με όπλο την άμυνα και τους Καϊμακόγλου, Πρίντεζη και Μαυροκεφαλίδη, η γαλανόλευκη έκανε επιμέρους σκορ 9-2, αυξάνοντας την διαφορά της στο +22 (71-49), στο 34'.

Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο η ελληνική ομάδα... κόλλησε, έχασε την αυτοσυγκέντρωση της σε άμυνα και επίθεση, γεγονός που δεν άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτο η ομάδα του Καράσεφ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σβεντ, η ρωσική ομάδα έκανε επιμέρους σκορ 18-4 και μείωσε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (67-75), στο 38'!

Παρά τις προσπάθειες της Ρωσίας στην συνέχεια, η Ελλάδα διατήρησε την ψυχραιμία της και με τους Σλούκα και Ζήση πήρε την νίκη, με το τελικό 80-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 25-13, 21-13, 18-24.

Ελλάδα (Τρινκέρι): Σλούκας 7, Μπουρούσης 4, Ζήσης 5, Σπανούλης 11 (2), Περπέρογλου 10, Φώτσης 3 (1), Παπανικολάου 10 (2), Μαυροκεφαλίδης 10, Καϊμακόγλου 11 (1), Μπράμος, Πρίντεζης 9.

Ρωσία (Καράσεφ): Καράσεφ 10, Σοκόλοφ 7, Βαλίεφ 2, Φριντζόν 8 (2), Κουλάγκιν 5, Σβεντ 17 (1), Αντόνοφ 7 (1), Μόνια 9 (1), Κβοστόφ 6, Ζεβροσένκο.