Τετάρτη 17 Ιουλίου 2013

Τουρκία -Ελλάδα 72-70

Η Ελλάδα διεκδίκησε μέχρι το τέλος τη νίκη με την Τουρκία αλλά έχασε την ευκαιρία να διατηρήσει το αήττητο της, καθώς ηττήθηκε (72-70). Οι Έλληνες που τερμάτισαν στη 2η θέση του ομίλου θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία στα προημιτελικά (19/7)
Η Ελλάδα ηττήθηκε από την Τουρκία στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου και στα προημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος θα τεθεί αντιμέτωπη με την Ισπανία την Παρασκευή (19/7).
Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι η Ελλάδα ηττήθηκε με σκορ 72-70 κι ενώ έκανε εξαιρετική προσπάθεια στο τέλος για να επιβληθεί της αντιπάλου της. Έτσι, υπέστη την πρώτη της ήττα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μετά από 7 παιχνίδια.
Έτσι, η Ελλάδα τερμάτισε στην 2η θέση του ομίλου και στους "8" θα τεθεί αντιμέτωπη με την Ισπανία με φόντο την πρόκριση στα ημιτελικά.

Στα του αγώνα, οι διεθνείς δεν ήταν σε καλή βραδιά, κάτι που φάνηκε άλλωστε κι από το γεγονός ότι δέχτηκαν σερί 18-0 με το ξεκίνημα της αναμέτρησης και χρειάστηκε να περάσουν 6,5 λεπτά για να σκοράρουν. Στο τέλος βελτίωσαν την άμυνα τους και βρέθηκαν μία ανάσα από τη νίκη, αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό.
Με αντεπίθεση διαρκείας η Ελλάδα ξαναμπήκε στο παιχνίδι από το -10 (69-59), μείωσε στο καλάθι (69-67) με τον Παπαπέτρου στο 1.10'' πριν το τέλος του αγώνα. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης με τρίποντο έφερε και πάλι την Ελλάδα σε απόσταση αναπνοής για το 72-70 στα 32'' πριν τη λήξη και παρά την τάπα του Καμπερίδη, ο Παπαπέτρου μπερδεύτηκε στην τελευταία επίθεση κι έκανε βήματα.
Ο αγώνας:
Ούτε στα όνειρα της δεν περίμενε η Τουρκία τέτοιο ξεκίνημα στον αγώνα με την εθνική Ελλάδας. Οι διεθνείς ήταν άστοχοι, έκαναν λάθη κι έπαιζαν κακή άμυνα, με αποτέλεσμα να δώσουν την ευκαιρία στους γείτονες να κάνουν το παιχνίδι τους και με αιχμή του δόρατος τον Έρογλου, να προηγηθούν με 18-0.
Το πρώτο καλάθι της Ελλάδας πέτυχε ο Καμπερίδης με τρίποντο μετά από 6,5 λεπτά αγώνα, μειώνοντας σε 18-3. Σταδιακά οι διεθνείς άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και παίρνοντας πόντους από τον Μποχωρίδη, μείωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 20-11. Τα ποσοστά τους ήταν πολύ άσχημα και έχαναν τη μάχη των ριμπάουντ (10-6).
Η συνέχεια βρήκε τους Έλληνες να βελτιώνουν την άμυνα τους και να προσπαθούν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Μετά το 22-12, έτρεξαν ένα σερί 6-0 και πλησίασαν στους 4 (22-18) αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν περισσότερο. Ωστόσο, οι Τούρκοι πέτυχαν καθοριστικά καλάθια με τους Ντοκιγιάν, Έρογλου ξεφεύγοντας και πάλι με 8 πόντους διαφορά (28-20).
Ο πρώτος ήταν εκείνος τελικά που έγραψε το σκορ του ημιχρόνου (36-27), επαναφέροντας την Τουρκία στο +9. Οι διεθνείς είχαν κάνει 12 λάθη και σούταραν με 6/14 δίποντα (42,9%) και 3/11 τρίποντα (27,3%).
Πάλεψε η Ελλάδα στο τέλος
Στην επανάληψη, η εθνική άρχισε να πιέζει με στόχο να περάσει μπροστά. Ο Καμπερίδης ισοφάρισε σε 39-39, ενώ ο Μποχωρίδης με δικό του εύστοχο σουτ δύο πόντων έδωσε την ευκαιρία στην Ελλάδα να περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα (39-41).
Τα σουτ μπήκαν από ένα σημείο κι έπειτα, οι Μποχωρίδης, Καμπερίδης και Παπαπέτρου ευστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα και η εθνική βρέθηκε στο +7 για πρώτη φορά στον αγώνα (54-47). Τελικά, το γ' δεκάλεπτο έληξε 54-53 υπέρ της Ελλάδας, με τους Τούρκους να τρέχουν σερί 6-0.
Παίζοντας καλύτερα κοντά στο καλάθι, η Τουρκία αντέδρασε και πάλι... Πέρασε μπροστά στο σκορ με 64-56 στο 34' κι έδειξε να είναι σε καλύτερη κατάσταση από την Ελλάδα. Στα 4.25'' για το τέλος του αγώνα η Τουρκία με τον Ερόγλου να είναι ασταμάτητος βρέθηκε στο +10 (69-59), ωστόσο οι παίκτες του Κώστα Μίσσα δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα.
Οι Καμπερίδης και Μποχωρίδης κράτησαν όρθια την εθνική και με τρίποντο του πρώτου, η Ελλάδα βρέθηκε στο καλάθι (72-70 στα 32'' πριν το τέλος). Τελικά, ο Παπαπέτρου (μετά την μεγαλοπρεπή τάπα του Καμπερίδη) έκανε βήματα στο τέλος και το τελικό 72-70 έμεινε υπέρ της Τουρκίας.
Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-27, 53-54, 72-70
Τουρκία: Αλτίν, Ερόγλου 23(2), Καντάν 2, Τουρέν 2, Ντοκιγιάν 8(2), Γκεγίκ 7(1), Τουντσέρ, Μουτλού, Ερντογάν, Τεκίν 11, Ερουλκού 19(2).
Ελλάδα: Μποχωρίδης 24(3), Λαρεντζάκης 6, Παπαπέτρου 20(3), Καραμαλέγκος, Σλαφτσάκης, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 1, Μελισσαράτος, Αγραβάνης 2, Καμπερίδης 17(1), Γόντικας.