Δευτέρα 15 Ιουλίου 2013

Κροατία - Ελλάδα 68-77

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στους "8" με το... καλημέρα στη β' φάση έκανε η εθνική νέων ανδρών η οποία επικράτησε με σκορ 77-68 της Κροατίας, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Αντετοκούνμπο που δήλωσε δυναμικό παρών σε άμυνα κι επίθεση (νταμπλ νταμπλ). Πρώτος σκόρερ ο Λαρεντζάκης (25π.) και 14 τάπες η Ελλάδα!

Η εθνική νέων ανδρών, έκαμψε την σθεναρή αντίσταση της Κροατίας με σκορ 77-68 κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους "8" του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Εσθονία.
Με την πρώτη της νίκη της στη β' φάση η εθνική έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους "8" της διοργάνωσης. Την Τρίτη το απόγευμα (16/7, 6μ.μ.) με Μαυροβούνιο.

Στο τέλος η Κροατία πίεσε αλλά δεν μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο από 68-74 που έγραψε ο Σίρκο, καθώς οι διεθνείς ήταν ασταμάτητοι στις τάπες, σβήνοντας κατ' επανάληψη τα φώτα στους Κροάτες και ο Λαρεντζάκης έγραψε το τελικό 68-77.
Η Ελλάδα τελείωσε το ματς με 14 (!) τάπες, εκ των οποίων οι 6 ανήκαν στον εκπληκτικό Αντετοκούνμπο που έκανε εξαιρετική δουλειά σε άμυνα κι επίθεση. Κυρίως αμυντικά βοήθησε πολύ καθώς πήρε και 15 ριμπάουντ, σε ένα παιχνίδι που η εθνική έχασε πολλά "σκουπίδια".
Εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ο οποίος τελείωσε το ματς με 25 πόντους, όντας αποφασιστικός στο β' δεκάλεπτο που επέστρεψε από τον πάγκο (είχε 3 φάουλ από νωρίς).

Ο αγώνας:
Νευρικοί ήταν οι διεθνείς μπαίνοντας στο παρκέ, πλην του Λαρεντζάκη ο οποίος έχοντας καλή ψυχολογία από τον προηγούμενο αγώνα, ευστόχησε σε δύο τρίποντα με το "καλημέρα" κάνοντας το 2-6. Οι Κροάτες ωστόσο έδειχναν μεγαλύτερη υπομονή στις επιθέσεις τους και ελέγχοντας τα ριμπάουντ είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Στο τρίλεπτο πριν το τέλος του α' δεκαλέπτου, η Ελλάδα βρέθηκε στο +4 (10-14), αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ. Ο Καμπερίδης που μπήκε στο παρκέ για να κερδίσει φάουλ και να δώσει μάχες στη φροντ λάιν, έγραψε το 16-18 στο 10'.
Ο Αντετοκούνμπο ο οποίος είχε περάσει στο παρκέ μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, ήταν καταλυτικός στη β' περίοδο. Βοήθησε σημαντικά στα ριμπάουντ, τράβηξε παίκτες πάνω του και οδήγησε την εθνική στον αιφνιδιασμό. Το εκπληκτικό σερί της εθνικής έφτασε το 18-0 και μετέτρεψε το 21-16 με το οποίο προηγήθηκε η Κροατία σε 21-34.
Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά για την εθνική, η οποία υποχρεώθηκε να παίξει για μεγάλο διάστημα χωρίς τον Λαρεντζάκη λόγω του τρίτου φάουλ. Η Κροατία απάντησε με επιμέρους 9-2 μειώνοντας τη διαφορά και ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι (30-36). Ο Κώστας Μίσσας φώναζε στους παίκτες που είχαν χάσει τη συγκέντρωση τους στην άμυνα κι έδιναν εύκολα καλάθια στους αντιπάλους τους.
Σούπερ Λαρεντζάκης και Αντετοκούνμπο
Το 30-36 του ημιχρόνου άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς ανάμεσα στις δύο ομάδες, όμως η Ελλάδα ήθελε να "καθαρίσει" το παιχνίδι. Ο Παπαπέτρου με δίποντο έστειλε τη διαφορά στους 12 (33-45), όμως οι Κροάτες απάντησαν αμέσως, πλησιάζοντας στους 6 (39-45).
Η εθνική βελτιώνοντας κάπως την αμυντική της λειτουργία, κατάφερε να προηγηθεί με 47-56, ενώ ο Σάματς με τρίποντο έγραψε το 49-56 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.
Στα 6.32'' για το τέλος του αγώνα, η Κροατία μείωσε στο καλάθι (56-58) και ήταν η μοναδική φορά που πλησίασε τόσο πολύ την Ελλάδα. Οι διεθνείς πάντως αντέδρασαν και με τον Λαρεντζάκη να παίρνει το όπλο του και να οδηγεί εκ του ασφαλούς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα διατήρησε σαφές προβάδισμα μέχρι το τέλος.
Για ένα τρίλεπτο, οι Κροάτες όπως κι αν προσπαθούσαν να βάλουν καλάθι, κόβονταν από τους παίκτες του Κώστα Μίσσα. Μόνο ο Αντετοκούνμπο είχε 6 και συνολικά η εθνική ομάδα είχε 14. Στα 45'' ο Λαρεντζάκης έβαλε τις δύο βολές κι έγραψε το 65-74, δίνοντας αέρα 9 πόντων στην ελληνική ομάδα.
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 30-36, 49-56, 68-77
Κροατία: Πάντουριτς 11, Σάματς 10, Σέγκαριτς 2, Κανάετ, Μπούοβτας 3(1), Μπόμπαν 12(3), Ράμλιακ 11(1), Βλάιτς 2, Σίρκο 17(2).
Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 9(1), Λαρεντζάκης 25(3), Παπαπέτρου 7(1), Καραμαλέγκος 3(1), Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 2, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 12(1), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 14, Καμπερίδης 3, Γόντικας.