Κυριακή 28 Ιουλίου 2013

Θρίαμβος για την Ντόρτμουντ στο Σούπερ Καπ, 4-2 την Μπάγερν

Μπορεί η Μπάγερν Μονάχου να κατέκτησε πέρυσι το τρεμπλ και να ξεκινά τη φετινή χρονιά ως το μεγάλο φαβορί στη Γερμανία, η Ντόρτμουντ όμως φρόντισε με το... καλημέρα να της υπενθυμίσει ότι, παρά την... αρπαγή του Γκέτσε, παραμένει πολύ δυνατός αντίπαλος.

Η φιναλίστ του περσινού Τσάμπιονς Λιγκ επικράτησε 4-2 των Βαυαρών στον αγώνα για το Σούπερ Καπ, που έγινε στο Ντόρτμουντ, κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της σεζόν και παράλληλα «σκίασε» το επίσημο ντεμπούτο του Πεπ Γκουαρντιόλα στον πάγκο των πρωταθλητών Ευρώπης.

Ο Ρόις άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, ο Ρόμπεν ισοφάρισε στο 54΄, αλλά η απάντηση της Μπορούσια ήταν άμεση, με το αυτογκόλ του Βαν Μπούιτεν στο 56΄ και το τέρμα του Γκουντογάν ένα λεπτό αργότερα. Ο Ρόμπεν εκ νέου μείωσε στο 64΄, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 86΄ ο Ρόις.