Πέμπτη 14 Απριλίου 2016

ΒΟΛΕΪ Στον τελικό ο ΠΑΟΚ

Με την τρίτη νίκη επί του Ολυμπιακού, ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την ανατροπή και προκρίθηκε στον τελικό της Volley League
Eurokinissi
Την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του θα έχει πλέον ο ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League, μετά τη σπουδαία πρόκριση στον τελικό που σφράγισε χτες, επικρατώντας του Ολυμπιακού στην Πυλαία με 3-1 σετ. Ετσι, οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν τις 3 νίκες έναντι μίας των «ερυθρολεύκων» και σφράγισαν το εισιτήριο για τον τελικό. Είχε προηγηθεί για τον «Δικέφαλο» και η σπουδαία επιτυχία στο κλειστό του Ρέντη, όταν στα δύο πρώτα παιχνίδια της σειράς έκαναν το 2-0 επί των αντιπάλων τους και ανέτρεψαν το πλεονέκτημα έδρας που άνηκε στον πρώτο της κανονικής περιόδου, Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι αυτή τη φορά εμφανίστηκαν χτες σαφώς πιο προσεκτικοί στις λεπτομέρειες, σε σχέση με το τρίτο παιχνίδι, όταν ηττήθηκαν απ' τους «ερυθρόλευκους» και δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Αν και αρχικά αιφνιδιάστηκαν απ' τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήραν το πρώτο σετ 25-22, εντούτοις στη συνέχεια ανέκαμψαν. Εχοντας ως κορυφαίο επιθετικά τον Κουβανό Σεπέδα (29π.) και βελτιώνοντας τις άμυνες (και ειδικότερα το μπλοκ), πήραν τα επόμενα τρία σετ 25-23, 25-22, 25-18, φτάνοντας στη σπουδαία επιτυχία.Στον τελικό, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει το νικητή της σειράς Φοίνικας Σύρου - Κηφισιά, όπου οι Πειρατές προηγούνταν με 2-1 στις νίκες και χτες βράδυ οι δυο ομάδες έπαιζαν το δεύτερο παιχνίδι τους (4ο στη σειρά) στη Σύρο.