Τρίτη 2 Σεπτεμβρίου 2014

Συνεχίζει αήττητη η Εθνική στο μπάσκετ

Η Ελλάδα έκανε ένα απίστευτο τρίτο δεκάλεπτο, κατέβασε ρυθμούς στη συνέχεια όμως επικράτησε του Πουέρτο Ρίκο με 79-90 και συνεχίζει αήττητη στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στη φάση των ''16''.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε ακόμα και με +19 (42-61, στο 26'39'') κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο (που παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Κάρλος Αρόγιο) κι εν τέλει έφτασε στη νίκη με 79-90, κάνοντας το 3/3 στον Β' όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας!
Έτσι η ελληνική ομάδα εξασφάλισε την πρόκρισή της στα χιαστί ματς και θα διεκδικήσει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στις προσεχείς αναμετρήσεις με την Κροατία (03/09, 21:00) και την Αργεντινή (04/09, 23:00). Η Εθνική έκανε ένα απίστευτο τρίτο δεκάλεπτο, όπου σκόραρε 27 πόντους, μοίρασε 8 ασίστ κι έκανε μόλις 2 λάθη, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο που ''έπεσε'' στο 0-3 στον Β' όμιλο.

Ο αγώνας
Ο Φώτης Κατσικάρης επέλεξε βασικούς τους Καλάθη, Ζήση, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 5-0 σερί. Την ίδια στιγμή, ο Καλάθης ανέλαβε το μαρκάρισμα του Μπαρέα ώστε να περιορίσει τον πιο επικίνδυνο παίκτη των Πορτορικανών, από τη στιγμή που ο Αρόγιο είχε τεθεί νοκ άουτ. Η Εθνική βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Πρίντεζη (6-12, στο 3'19'') ωστόσο ο Μπουρούσης φορτώθηκε από νωρίς με δεύτερο φάουλ. Εν συνεχεία η ελληνική ομάδα αντιμετώπισε προβλήματα από την άμυνα του Πουέρτο Ρίκο (σ.σ. ζώνη και σέντερ ο Μπάλκμαν) που ισοφάρισε σε 18-18, λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.
Ο Μπάλκμαν δημιούργησε τα περισσότερα προβλήματα με τις κινήσεις που έχει μακριά από το καλάθι, αλλά και το εξαιρετικό σουτ από μέση απόσταση. Ο Πορτορικανός διαμόρφωσε το 26-23 ωστόσο πέρασε στον πάγκο αφού χρεώθηκε με δυο μαζεμένα φάουλ κι έτσι ο Μπουρούσης είχε εύκολο έργο απέναντι στον Ντίαζ. Την ίδια στιγμή, ο Καλάθης έδωσε σημαντικές λύσεις στην επίθεση, κάνοντας το 28-36 στο 17'56'' και φτάνοντας τους 12 προσωπικούς πόντους σε αυτό το διάστημα! Το τρίποντο του Ζήση διαμόρφωσε το 33-41 του ημιχρόνου. Ήταν μόλις το δεύτερο σε έξι προσπάθειες για την Ελλάδα που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα χάρη στις καλές άμυνες.
Το ξέσπασμα της ελληνικής ομάδας ήλθε στην τρίτη περίοδο με μπροστάρη τον Γιάννη Μπουρούση! Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Πουέρτο Ρίκο, είχε τον έλεγχο του ρυθμού και προηγήθηκε με +15 (41-56) στο 25'02'' με τον Καϊμακόγλου ενώ ο Μπουρούσης είχε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα σε αυτό το διάστημα! Σε αυτό το δεκάλεπτο η Ελλάδα σκόραρε 27 πόντους, μοίρασε 8 ασίστ, έκανε μόλις 2 λάθη ενώ εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (42-61, στο 26'39''), αποδίδοντας παράλληλα όμορφο μπάσκετ.
Στη συνέχεια οι Μπαρέα, Μπάλκμαν καταφέρνουν να κατεβάσουν την διαφορά στους εννέα πόντους για το Πουέρτο Ρίκο (59-68), υποχρεώνοντας τον Φώτη Κατσικάρη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το τρίποντο του Σλούκα ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (59-71, στο 32'11'') όμως οι Πορτορικανοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 71-79 στα 2'28'' για τη λήξη! Παρ' όλα αυτά, το μεγάλο τρίποντο του Ζήση και το καλάθι του Αντετοκούνμπο στον αιφνιδιασμό (σ.σ. κέρδισε και αντιαθλητικό φάουλ) ''κλείδωσαν'' την τρίτη νίκη της Ελλάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο!
Τα δεκάλεπτα: 19-20, 33-41, 52-68, 79-90.
Πουέρτο Ρίκο (Πάκο Όλμος): Κλεμέντε 6, Μπαρέα 21 (4), Φράνκλιν 1, Ριβέρα 10 (2), Ντίαζ, Σάντσεζ 1, Χουέρτας 6, Μπάλκμαν 23, Γκαλίνδο 5, Σαντιάγκο 6
Ελλάδα (Φώτης Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 12, Ζήσης 19 (4), Βασιλειάδης 4, Καλάθης 14, Γλυνιαδάκης 1, Παπανικολάου 4, Σλούκας 5 (1), Καϊμακόγλου 9, Αντετοκούνμπο 15, Βουγιούκας 2, Πρίντεζης 5