Τετάρτη 21 Αυγούστου 2013

Διπρόσωπη ΑΕΚ με Καλαμαριά (1-1)

aπό ένα ημίχρονο είχαν ΑΕΚ και Καλαμαριά, οι οποίες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 σε φιλικό προετοιμασίας, που έγινε στο Βελεστίνο. Καλύτεροι οι Πόντιοι στο πρώτο μέρος, ισορρόπησε το ματς και ισοφάρισε στην επανάληψη η Ενωση, η οποία θέλει δουλειά ακόμα για να φτάσει στο επίπεδο που θέλει ο Δέλλας και οι φίλοι της.

Την Κυριακή, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη Νίκη Βόλου στο πιο δυνατό φιλικό, μέχρι αυτό της 7ης Σεπτεμβρίου με την Ομόνοια στο ΟΑΚΑ
Ο Τραϊανός Δέλλας παρέταξε την ΑΕΚ (4-2-3-1) με τον Καραγκιολίδη κάτω από τα δοκάρια, τον Γεωργέα δεξί μπακ, τον Τσουμάνγκα αριστερό, κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Σταθάκη και Ντούμπερετ, αμυντικά χαφ τους Κορδέρο - Ρόβα και την τριάδα Πεταυράκη - Ανάκογλου - Δημγκιόγκα, πίσω από τον προωθημένο Μπρέσεβιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων Καλαμαριάς ήταν καλύτερος. Πέρα από την κατοχή της μπάλας, πέτυχε ένα γκολ με τον Σταθάκη στο 16' και έχασε ευκαιρίες για τουλάχιστον ένα ακόμα, με αποκορύφωμα το ανεπανάληπτο τετ α τετ του Βέργου με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Καραγκιολίδη. Από την άλλη, η Ενωση η οποία είχε προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, απείλησε μόλις μία φορά την εστία των Ποντίων, με τον Πεταυράκη στο 12' να ανοίγει τη μπάλα στα πλάγια και να μη μπορεί να νικήσει τον εξουδετερωμένο Καρατζιοβαλή.

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα άλλαξε από το 55ο λεπτό, όταν ο Δέλλας έβαλε στο παιχνίδι τους Αργυρίου, Μούργκα και Καζβιρόπουλο (αντί των Τσουμάγκα, Δημγκιόκα και Ρόβα). Ο Γεωργέας πέρασε στο κέντρο δίπλα στον Κορδέρο και η ΑΕΚ έγινε πιο επιθετική, γεγονός που εξαρτγύρωσε στο 57' με το γκολ του Μπρέσεβιτς, έπειτα από εντυπωσιακή ενέργεια του Καζβιρόπουλου από αριστερά. Ο Δικέφαλος δημιούργησε και έχασε ακόμα δύο καλές ευκαιρίες, μέχρι το παιχνίδι να χάσει το ρυθμό του, λόγω των πολλών αλλαγών που έκαναν οι δύο προπονητές.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
81': Καλό σουτ του Μούργκα, άουτ
70': Φάουλ του Πεταυράκη, κεφαλιά του Τσούπρου, η μπάλα άουτ
60': Ο Μανουσαρίδης βάζει την κόντρα σε σουτ του Ανάκογλου
59': Ευκαιρία με τον Μπρέσεβιτς να κάνει το 2-1, αλλά καθυστερεί ο επιθετικός της ΑΕΚ και ο Βαρσαμάκης τον προλαβαίνει
57' ΓΚΟΛ: 1-1 για την ΑΕΚ με τον Μπρέσεβιτς. Εντυπωσιακή ενέργεια του Κασμιρόπουλου από αριστερα
45': Ο Βέργος χάνει μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 για την Καλαμαριά. Περνάει τον Καραγκιολίδη, αλλά ανοίγει πολύ τη μπάλα και χάνει το κοντρόλ της
42': Κεφαλιά του αμαρκάριστου Μανουσαρίδη - άουτ
38': Κεφαλιά του Κισκαμπάνη, ο Καραγκιολίδης σώζει την εστία της ΑΕΚ
36': Εκτός αγώνα ο σκόρερ του αγώνα, Βλάχος, λόγω ενοχλήσεων. Στη θέση του ο Πασιαλής
26': Μακρινό σουτ του Ρόβα - ψηλά άουτ
16' ΓΚΟΛ: 1-0 για την Καλαμαριά με τον Θωμά Βλάχο
12': Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Ανάκογλου να τροφοδοτεί τον Πεταυράκη, αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν από πλάγια θέση
5': Πρώτο σουτ για την Καλαμαριά από τον Βλάχο - άουτ

Οι αρχικές ενδεκάδες
ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Μπρέσεβιτς, Ανάκογλου, Πεταυράκης, Δημγκιόκας, Γεωργέας, Τσουμάγκας και Ντούμπερετ

ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ: Καρατζιοβαλής, Πιτσόκος, Λιόνης, Κισκαμπάνης, Μανουσαρίδης, Βέντζιος, Βέργος, Παρμαξίδης, Ναλμπάντης, Βλάχος και Αθανασιάδης