Πέμπτη 8 Ιουνίου 2017

Ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός, 71-58 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ

Σε πέμπτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ την Κυριακή (11/6) θα λύσουν τις διαφορές τους Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός σε ότι αφορά την κατάκτηση του φετινού τίτλου της Basket League. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο ΟΑΚΑ με σκορ 71-58, ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2 και πλέον ο πρωταθλητής θα αναδειχθεί στο τελευταίο ματς.

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που μπήκε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί 4-0 με βολές από τους Τζέιμς και Γκιστ. Ο Ολυμπιακός μείωσε με καλάθι του Πρίντεζη και βολή του Γιάνγκ, όμως το τρίποντο του Σίνγκλετον έφερε τους «πράσινους» στο 7-3. Ένα γκολ-φάουλ του Γιάνγκ έφερε το ματς στο 7-6, ενώ η συνέχεια είχε την υπογραφή του Μπουρούση, ο οποίος με 6 πόντους έφερε το «τριφύλλι» στο 15-11. Για τους «ερυθρόλευκους» μεσολάβησε ένα τρίποντο του Μάντζαρη, ενώ το 18-11 του πρώτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε με τρίποντο του Καλάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει δύο φορές στον πόντο, 18-17 με βολές του Σπανούλη και 21-20 με τρίποντο του Γκριν, όμως οι παίκτες του Πασκουάλ με τον Καλάθη και τον Τζέιμς ξέφυγαν με 6 (26-20) αρχικά και 8 (30-22) στη συνέχεια. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε από τους Γκριν και Πρίντεζη (30-26), όμως το ημίχρονο έκλεισε με τους «πράσινους» να φτάνουν στη μέγιστη υπέρ τους διαφορά 39-28 (+11).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που κυριάρχησε απόλυτα, καθώς ανάγκασε τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να υποπέσουν σε πολλά φάουλ, ενώ κατάφερε να σκοράρει 20 πόντους και να προηγηθεί με +20 (59-39). Γκιστ, Γκάμπριελ, Σίνγκλετον, Τζέιμς και Μπουρούσης σκόραραν, ενώ για τους Πειραιώτες ο Γκριν ήταν το σημείο αναφοράς στην επίθεση.