Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015

AEK - ΠΑΟΚ 65-53

Στην αερομαχία των "Δικεφάλων" η ΑΕΚ πέταξε ψηλότερα! Επικράτησε 65-53 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και άφησε πίσω τον αποκλεισμό στο κύπελλο. Κορυφαίος του ματς ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, πολύ μόνος ο Βασιλειάδης.

Έτσι κρίθηκε

Ήταν εμφανές από νωρίς πως την ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ δεν χώριζαν πολλά. Παρά το 11-5 των "κιτρινόμαυρων" η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου επέστρεψε γρήγορα, προηγήθηκε 17-15 και έφτασε στο 28-24 παίζοντας σταθερά με χαμηλά σχήματα, έχοντας χάσει με διάστρεμμα τον Τσόχλα.

Boxscore

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 36-30, 48-45, 65-53

ΑΕΚ: Χέρστον, Μιλόσεβιτς 16(2/3τρ, 11ρ), Μαυροκεφαλίδης 18(2/3τρ, 12ρ), Καλαμπόκης 5(1), Ουόρεν 4, Κάρτερ, Σάκοτα 2, Ανοσίλε 3, Παπαντωνίου 7(4ρ, 5ασ), Σκραμπ 10(2τρ, 4ρ)

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 4(2/11σ), Βασιλειάδης 22(6/10τρ, 6ρ), Ντούβνιακ 3(1), Μάρκοβιτς 2(1/6δ), Μπάλαμπαν 4, Λιάπης, Κακαρούσης 8(6ρ), Τσόχλας, Δέδας 3(1), Μαργαρίτης 7(1), Κώττας
Την Ένωση βοήθησε πολύ ο Παπαντωνίου, που εκτός από ενέργεια έδωσε και σκορ. Αυτός την οδήγησε μέχρι το 36-28. Ο Βασιλειάδης, ηγετικός όπως πάντα, κρατούσε όσο μπορούσε τους Θεσσαλονικείς σε ανταγωνιστικό επίπεδο και μέσα στο ματς (43-43), απέναντι όμως στους ψηλούς της ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ δεν είχε αντίδοτο.
Ιδίως ο Μαυροκεφαλίδης ήταν το απόλυτο σημείο αναφοράς για την απόδοση της ομάδας του Ντράγκαν Σάκοτα στην τελευταία περίοδο πετυχαίνοντας δύο μεγάλα σουτ (57-53). Προτού την οδηγήσει στο 63-53 και ρίξει, οριστικά πια, στο καναβάτσο τους φιλοξενούμενους.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο παίκτης που έκανε τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο (10 πόντοι σε 4 λεπτά). Δύο μεγάλα σουτ κι ένα απίθανο φόλοου τον κατέταξαν ως τον κορυφαίο της Ένωσης, αφού τελείωσε το ματς με νταμπλ - νταμπλ (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ).