Κυριακή 11 Αυγούστου 2013

"ΤΣΑΛΑΠΑΤΗΣΕ" ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ Η ΕΘΝΙΚΗ. ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΥΝΑΜΗΣ!

ethnikimpask
Η Εθνική ομάδα «πάτησε» την Γερμανία (80-52) για την δεύτερη ημέρα του τουρνουά του Στρασβούργου, παρά τις απουσίες των Βασίλη Σπανούλη, Κώστα Καϊμακόγλου και Γιάννη Μπουρούση.
Κορυφαίοι της «επίσημης αγαπημένης» ήταν οι Γιώργος Πρίντεζης, Κώστας Βασιλειάδης, που σκόραραν από 12 πόντους και ο Αντώνης Φώτσης, ο οποίος πέτυχε 11. Η Εθνική με πολύ καλή άμυνα, πλουραλισμό στην επίθεση, εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα (10/18 τρίποντα) κυριάρχησε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο Αντρέα Τρινκιέρι άρχισε τον αγώνα με τους Δημήτρη Κατσίβελη, Κώστα Σλούκα, Κώστα Παπανικολάου, Αντώνη Φώτση και Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Η «επίσημη αγαπημένη» συνάντησε αντίσταση μόνο στα πρώτα οκτώ λεπτά του ματς (11-11 με καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη). Με σερί 10-0 η Εθνική τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +8 (19-11).Με τρίποντο του Κώστα Βασιλειάδη η «επίσημη αγαπημένη» ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (31-19) στο 17' και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 13 πόντων (39-26). Η Εθνική μπήκε ακόμη πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 7-0 ανέβασε την διαφορά τους 18 πόντους (44-26) στο πρώτο δίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου.
Η Γερμανία μείωσε προς στιγμήν στους δέκα (46-36) στο 25', αλλά η «επίσημη αγαπημένη» απάντησε με δύο τρίποντα του Παπανικολάου και προηγήθηκε με 14 (56-42).Η Εθνική τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +18 (61-43) και στο 32' με τρίποντο του Φώτση ανέβασε την διαφορά σε επίπεδα άνω των 20 πόντων (65-43). Η «επίσημη αγαπημένη» κράτησε την Γερμανία χωρίς καλάθι για εξίμιση λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο και ξέφυγε με διαφορά 31 πόντων.