Τρίτη 6 Αυγούστου 2019

Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν ΠΑΟΚ και Άγιαξ

Στην Ολλανδία την επόμενη εβδομάδα θα κριθεί η πρόκριση στα play offs του Champions League καθώς ΠΑΟΚ και Άγιαξ αναδείχθηκαν ισόπαλοι στην Τούμπα με 2-2.
Ο «δικέφαλος του βορρά» έδειξε πως είναι σε πολύ καλή ψυχολογική κατάσταση σε σχέση με τους Ολλανδούς που χρειάστηκαν αρκετή δόση τύχης ώστε να πάρουν την ισοπαλία. Κι αυτό καθώς προηγήθηκαν στο 9' με αυτογκόλ του Γιαννούλη, μετά από εκτέλεση φάουλ και γλίτωσαν την ήττα με «κόντρα» του Χούντελαρ στο 57'.
Οι παίκτες του Φερέιρα, αφού ξεπέρασαν το σοκ του γρήγορου τέρματος που δέχθηκαν, ανέβηκαν στην επίθεση, πίεσαν τους αντιπάλους τους και σε επτά λεπτά «γύρισαν» το σκορ σε 2-1, πρώτα στο 32' με δεξί πλασέ του Άκπομ και στο 39' ο Μάτος με δυνατή κεφαλιά.   Όμως, μπορεί η ψυχολογία των «ασπρόμαυρων» να ήταν στα ύψη, όμως η κούραση έδειξε τα σημάδια της στην επανάληψη. Έτσι, ο «Αίαντας» βρήκε τους χώρους, ισοφάρισε και απειλούσε μέχρι και το τέλος του αγώνα, χωρίς να αλλάξει το 2-2.