Κυριακή 19 Μαρτίου 2017

“Πράσινο” το ντέρμπι

“Πράσινο” το ντέρμπι Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Ολυμπιακού στο ντέρμπι «αιωνίων» που διεξήχθη στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League. Οι «πράσινοι» που κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, πήραν τη νίκη με γκολ του Μάρκους Μπεργκ στο 15ο λεπτό.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-0 (Novasports 1)

Γκολ:
15' Μπεργκ

Το «φιλμ» του αγώνα
14' Πρώτη τελική στο παιχνίδι με τον Ανσαριφάρντ να μην βρίσκει στόχο.

15' 1-0 για τον Παναθηναϊκό με τον Μάρκους Μπεργκ. Ο Σουηδός έβγαλε κάθετη για τον Κλωναρίδη, ο οποίος νικήθηκε από τον Καπίνο, όμως στην επαναφορά ο Σουηδός με εν κινήσει σουτ άνοιξε το σκορ.

19’ Έχασε σημαντική ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Ο Καπίνο απέκρουσε την προβολή που έγινε προς την εστία του και ο Κλωναρίδης από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα άουτ.

30' H κατοχή της μπάλας στο 59-41 υπέρ του Παναθηναϊκού.

33' Επέμβαση σε κόρνερ από τον Καπίνο, μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εμποκού.

39' Κίτρινη κάρτα στον Μποτία για επικίνδυνο μαρκάρισμα έξω από την περιοχή.

41' Το σουτ του Κουλιμπαλί από πλάγια θέση πάρεσε άουτ.

56' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Μάρτινς ο Ανδρούτσος.

57' Πλάσαρε τον Καπίνο ο Μπεργκ και η μπάλα πέρασε άουτ.

63' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης πήρε τη θέση του Τσόρι Ντομίνγκες.

66' Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες για μαρκάρισμα στον Σεμπά.

74' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Εμποκού πλάσαρε από κοντά και ο Καπίνο μπλόκαρε τη μπάλα.

77' Διλπή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Κλωναρίδη ο Λέτο και στη θέση του Βιγιαφάνιες ο Λουντ.

81' Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Καρντόσο στη θέση του Ελιουνούσι.

82' Ο Λέτο έπιασε την κεφαλιά στην «καρδιά» της αμυνας του Ολυμπιακού και έστειλε τη μπάλα άουτ.

83' Κίτρινη κάρτα στον Ανδρούτσο για μαρκάρισμα στον Χουλτ.

85' Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη.

86' Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Εμποκού πέρασε ο Μπουμάλ.

89' Κίτρινη κάρτα στον Μολέδο.

90' +4 Κίτρινη κάρτα στον Λουντ.

Γκολ:
 15' Μπεργκ

Κίτρινες κάρτες:
 Βιγιαφάνιες, Κουρμπέλης, Μολέδο - Μποτία, Ανδρούτσος

Κόκκινες κάρτες:
 -

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης):
Ο. Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Μολέδο, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ζέκα, Βιγιαφάνιες (77' Λουντ), Εμποκού (86' Μπουμάλ), Κλωναρίδης (77' Λέτο), Μπεργκ.

Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας):
Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Σισοκό, Ρομαό, Μάρτινς (56' Ανδρούτσος), Τσόρι (63' Φορτούνης), Ελιουνούσι (81' Καρντόσο), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.

Να σημειωθεί ότι κατά την έλευση του πούλμαν του Ολυμπιακού στο «Απόστολος Νικολαΐδης» στην οδό Τσόχα υπήρξε σύγκρουση με αυτοκίνητο της αστυνομίας. Από το τρακάρισμα έσπασε ένα μέρος του μπροστινού προφυλακτήρα, όμως δεν υπήρξε τραυματισμός.

Διαιτητής είναι ο Γιώργος Κομίνης με βοηθούς του τον Λάζαρο Δημητριάδη και τον Κούλα Χασάν. Τέταρτος ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης.