Τρίτη 14 Μαρτίου 2017

Η Λέστερ πέταξε έξω την Σεβίλλη (2-0),

Η Λέστερ πέταξε έξω την Σεβίλλη (2-0), εύκολη πρόκριση της Γιουβέντους επί της Πόρτο (1-0)!

Η Λέστερ μπορεί να παλεύει φέτος για την παραμονή, αλλά στην Ευρώπη είναι η περσινή Λέστερ της Premier League και επικρατώντας με 2-0 της Σεβίλλης προκρίθηκε στους «8» - Οι Ισπανοί έχασαν πέναλτι στο 80’ για να στείλουν το ματς στην παράταση – Χωρίς να φορτσάρει η Γιούβε 1-0 την Πόρτο και προκρίθηκε πανηγυρικά

Τις μισές από τις 8 ομάδες των προημιτελικών τις μάθαμε την περασμένη εβδομάδα με τους Γερμανούς και τους Ισπανούς να κυριαρχούν (Μπάγερν, Ντόρτμουντ, Μπαρτσελόνα, Ρεάλ).

Σήμερα θα γίνουν γνωστές άλλες δύο ομάδες με την Γιουβέντους να έχει απόλυτο πλεονέκτημα έχοντας κερδίσει με 2-0 στην έδρα της Πόρτο, ενώ αντιθέτως η ρεβάνς Λέστερ-Σεβίλλη είναι ίσως η πιο αμφίρροπη καθώς το 2-1 με το οποίο είχε επικρατήσει η ομάδα της Ανδαλουσίας στην έδρα επιτρέπει στην πρωταθλήτρια Αγγλίας να ελπίζει.

Λέστερ – Σεβίλλη 2-0 (26' Μόργκαν, 54' Ολμπράιτον)

Τέλος του αγώνα! Η Λέστερ είναι στους "8"!

90'+3': Κόρνερ για την Σεβίλλη μπροστά και ο Ρίκο... Διώχνουν οι αμυντικοί.

90'+2: Σουτ του Κορέα ψηλά άουτ! Μεγάλη στιγμή για την Σεβίλλη

88': Απίστευτη χαμένη ευκαιρία από τον Βάρντι που πήρε την ασίστ από τον Μαχρέζ, αλλά πλάσαρε ψηλά άουτ!

87': Ο Μαχρέζ κάνει την ασίστ στον Σλιμάνι, αλλά ο Ρίκο πέφτει στα πόδια του και μπλοκάρει.

83': Αποβλήθηκε από τον πάγκο κι ο προπονητής της Σεβίλλης Χόρχε Σαμπάολι!

80': Ο Ενζονζί το εκτελεί, αλλά ο Κάσπερ Σμάιχελ, όπως και στο πρώτο ματς (τότε του Κορέα) το αποκρούει! Απίστευτος ο Δανός! Στις κερκίδες κι ο πατέρας του Πίτερ Σμάιχελ ο οποίος τον χειροκρότησε μετά την επέμβαση του! Η Σεβίλλη χάνει την τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και να στείλει το ματς στην παράταση.

78': ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Σεβίλλη με τον Σαράμπια να πέφτει πάνω στον Σμάιχελ και να ξεγελά τον διαιτητή!

74': Από μία κίτρινη σε Βάρντι και Νασρί για την κοκορομαχία που είχαν, αλλά αυτή ήταν η δεύτερη για τον Γάλλο και η Σεβίλλη μένει με 10 παίκτες!

72': Σουτ του Κορέα διώχνει ο Σμάϊχελ

70': Η Σεβίλλη μετά το γκολ έχει 70% κατοχή της μπάλας, αλλά φτάνει μέχρι την περιοχή της Λέστερ χωρίς να έχει φάση.

54' ΓΚΟΛ:Κακή απομάκρυνση από τους φιλοξενούμενους και ο Ολμπράιτον με σουτ μέσα από την περιοχή πετυχαίνει το 2-0!

53': ΔΟΚΑΡΙ για την Σεβίλλη με τον Εσκουδέρο να εξαπολύει τον κεραυνό και τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Σμάιχελ.

50': Η Λέστερ έχει δώσει μέτρα στους Ισπανούς, Βάρντι, Οκαζάκι έχουν ακροβολιστεί στις δύο πλευρές περιμένοντας να χτυπήσουν στην κόντρα.

46': Έναρξη του β' ημιχρόνου

45'+1': Λήξη του ημιχρόνου

40': Ο Φουξ κέρδισε τρεις κόντρες μπήκε στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε. Η Λέστερ βγάζει περισσότερη ενέργεια μέσα στο γήπεδο.

31': Προσπαθεί η Σεβίλλη να πιέσει, αλλά με εξαίρεση το σουτ του Νασρί στο 4' δεν έχει κάνει κάποια μεγάλη φάση.

29': Αδράνεια της άμυνας ο Μπεν Γεντέρ όμως αστοχεί από πλάγια θέση.

28': Δύο συνεχόμενα κόρνερ για την Σεβίλλη που προσπαθεί να συνέλθει από το σοκ.

26' ΓΚΟΛ: Φάουλ για την Λέστερ το εκτελεί ο Μαχρέζ κι ο Μόργκαν ανοίγει το σκορ βρίσκοντας τη μπάλα με το... γόνατο! Μ' αυτό το σκορ η Λέστερ παίρνει το εισιτήριο για τους "8"!

21': Εξαιρετική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Γεντέρ έστρωσε στον Σαράμπια αλλά το σουτ που έκανε ο τελευταίος πέρασε έξω.

18': Ωραία σέντρα του Σίμσον με τον Ρίκο να κάνει παρακινδυνευμένη έξοδο με αποτέλεσμα να βρει για λίγο τη μπάλα και παραλίγο να μπερδευτεί με τον Ραμί.

17': Κίτρινη κάρτα στον Νασρί για σκληρό φάουλ στον Εντιντί

16': Φάουλ για την Σεβίλλη σε καλή θέση με τον Ραμί να το εκτελεί.και να στέλνει τη μπάλα στην... κερκίδα.

12': Η Λέστερ έχει κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο κλέβοντας εύκολα τη μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

10': Κακή εκτέλεση φάουλ από τον Μαχρέζ, ο Οκαζάκι καταφέρνει να κερδίσει τη μπάλα, αλλά το σουτ του Γιαπωνέζου σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών

7': Πολλά λάθη και ημιτελείς προσπάθειες στα τελευταία λεπτά.

4': Ο Νασρί ελίχθηκε ωραία στην περιοχή της Λέστερ και έκανε το δυνατό σουτ με τον Σμάιχελ να διώχνει εντυπωσιακά με το ένα χέρι! Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για την Σεβίλλη.

3': Φάουλ για την Λέστερ, το εκτελεί ο Φουξ αλλά ο Εντιντί έκανε επιθετικό φάουλ.

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις
Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουξ, Ντινκουότερ, Εντιντί, Ολμπράιτον, Μαχρέζ, Οκαζάκι, Βάρντι
Σεβίλλη: Ρίκο, Μερκάδο, Παρέχα, Ραμί, Σαράμπια, Ιμπόρα, Ενζονζί, Εσκουδέρο, Βιτόλο, Νασρί, Μπεν Γεντέρ.