Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2016

Γαλατασαράι - Ολυμπιακός 89-87 (pics-vid)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, όμως η Γαλατασαράι πήρε τα ηνία από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και παρά την προσπάθεια ανατροπής στο τέταρτο δεκάλεπτο, η τουρκική ομάδα πήρε τη νίκη με 89-87. Τρίτη ήττα για τους Πειραιώτες στην Ευρωλίγκα.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με την... παραδοσιακή πεντάδα του (Μάντζαρη, Σπανούλη, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Μπιρτς) και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Στα πρώτα έξι λεπτά η
μπάλα κυκλοφορούσε σωστά και με τους Πρίντεζη και Μπιρτς να δίνουν λύσεις στην επίθεση, δημιουργήθηκε διαφορά, την ίδια στιγμή που η Γαλατασαράι είχε μείνει στους 6 πόντους. Η είσοδος του Ντέντμον, όμως, άλλαξε τις ισορροπίες και με δικό του επί μέρους 8-0, αλλά και λάθη του Ολυμπιακού στην επίθεση, από Μάντζαρη και Μπιρτς, η διαφορά μειώθηκε στο 14-20.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ίδια επιθετική άμυνα κια στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας αποσυντονίσει πλήρως τους Πειραιώτες. Το επί μέρους σκορ επεκτάθηκε στο 19-0 (!), με την εικόνα του αγώνα να αλλάζει πλήρως. Ο Γκριν κατάφερε να «σπάσει» το σερί, με δικό του καλάθι, έπειτα από 3’30’’ στο δεύτερο δεκάλεπτο.
Η Γαλατασαράι είχε βρει ρυθμο, όμως και συνέχισε στο ίδιο τέμπο με πρωταγωνιστές τους Ντέι και Ντίμπλερ (33-22, 15’). Ο Ολυμπιακός αντέδραση, χάρη στον Βασίλη Σπανούλη. Ο «Kill Bill» μοίρασε σωστά τη μπάλα και με την Γαλατασαράι να είναι άστοχη στις περισσότερες εποθέσεις της, κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά σε 38-34, στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού δεν ήταν στα καλύτερά της. Για την ακρίβεια, οι Πειραιώτες έδωσνα πολλά τρίποντα στην Γαλατασαράι, η οποία κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στους 14 πόντους. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε άμεσα. Η άμυνα «έκλεισε», την ίδια στιγμή που οι Πειραιώτςς «σημάδεψαν» τον Όστιν Ντέι στην άμυνα, τον οποίο και έφθειραν με φάουλ. Μπιρτς και Πρίντεζης έτρεψαν εξί μέρους 2-9 και η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα ξανά (58-51, 28’). Η διαφορά παγιώθηκε σε αυτά τα επίπεα ως το τέλος του δεκαλέπτου.
Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν... καυτός και ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε, σε συνδυασμό με τις καλές άμυνές του κοντά στο καλάθι. Η συνέχεια δεν ήταν ίδια, όμως, καθώς με δύο φάσεις καρμπόν (καλάθι-φάουλ), αλλά και ένα τρίποντο του Ντίμπλερ η διαφορά αυξήθηκε ξανά. Ο Ολυμπιακός επανήλθε στη διεκδίκηση του αγώνα κια χάρη στην άμυνά τυ κατάφερε να μαζέψει ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Σε τέτοιο σημείο, ώστε πλησοάσει στο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Με το σκορ στο 89-87, ο Λοτζέσκι μέτρησε 1/2 βολές  και εν συνεχεία ο Μίτσοβ πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ. Ο Σέρβος είχε 0/2 βολές, δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό για μία τελευταία επίθεση. Ο Τάιους έκοψε τν Πρίντεζη, σε προσπάθεια για τρίποντο, ενώ έμεναν μερικά δέκατα του δευτερολέπτου για τη λήξη. Ο Σπανούλης πήρε το τελευταίο -σκοτωμένο- σουτ, αστόχησε και έτσι η Γαλατασαράι πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση, χάρη στο τελικό 89-87, το οποίο φέρνει τον Ολυμπιακό στο 3-3 στη φετινή Ευρωλίγκα.
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 38-34, 63-57, 89-87.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Σμιθ 2, Μίτσοφ 5 (1), Τάιους 10, Τόμπσον 6, Σιλμπ, Πλάις 2, Νταγιέ 16 (2), Γκιουλέρ 7 (1 τρ., 12 ασίστ), Ντίμπλερ 17 (5), Ντέντμον 20 (4), Κοκσάλ 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 2, Μπιρτς 16 (11ρ), Γιανγκ, Παπαπέτρου, Σπανούλης 14 (3τρ, 8ασ), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 17 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 19 (5), Χάκετ, Λοτζέσκι 15 (3).