Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου 2015

Στη Λιλ με ... εισιτήριο πρώτης θέσης

Με εισιτήριο... πρώτης θέσης θα ταξιδέψει η Εθνική ανδρών από το Ζάγκρεμπ και τους αγώνες του ομίλου στη Λιλ, όπου θα διεξαχθεί η τελική φάση του Ευρωμπάσκετ από το γύρο των «16». Η ελληνική ομάδα πέτυχε σπουδαίας σημασίας νίκη επί της Σλοβενίας με 83-72 σε έναν καθοριστικό αγώνα, φθάνοντας τις 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Ετσι, με δεδομένο ότι η Ελλάδα έχει νικήσει και τους Κροάτες (απ' τους οποίους έχουν χάσει οι Σλοβένοι) η πρωτιά εξασφαλίστηκε από τα χτεσινά αποτελέσματα, ανεξάρτητα από το τι θα γίνει σήμερα στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, όπου αντίπαλος της Ελλάδας είναι η Ολλανδία (22.00 ΟΤΕ Sports 4/ANT1). Πλέον, το καλό για την Εθνική είναι ότι θα τύχει καλύτερης διασταύρωσης στους «16», όπου θα αντιμετωπίσει την τέταρτη ομάδα του Δ' ομίλου, ωστόσο αυτή δεν έχει οριστικοποιηθεί αφού τα πράγματα στον όμιλο αυτόν είναι πολύ ρευστά (με το Βέλγιο πάντως να συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες να είναι αντίπαλος της Ελλάδας).Στο χτεσινό παιχνίδι κόντρα στους Σλοβένους, αν και οι Ελληνες διεθνείς, όπως και στο ματς με τη Γεωργία, έπαιξαν και πάλι με τη... φωτιά έχοντας μια κακή τρίτη περίοδο, στην οποία απώλεσαν διαφορά 17 π., εντούτοις αυτή τη φορά έδειξαν καλύτερα αντανακλαστικά στη συνέχεια και ιδιαίτερα στην 4η περίοδο φθάνοντας στη μεγάλη επιτυχία. Αντίθετα, και πάλι η Εθνική στο πρώτο μέρος και κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ασταμάτητη, με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και σωστές επιλογές στην επίθεση. Με κορυφαίο τον Σπανούλη σε εκείνο το σημείο κατάφερε να χτυπήσει περιφερειακά τους Σλοβένους και να πάρει διαφορά στο σκορ μετατρέποντας το 23-17 του 10λεπτου σε 46-31 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο ρυθμός της ελληνικής ομάδας χαλάρωσε, σε αντίθεση με τους Σλοβένους, που αρχικά με κορυφαίο τον Μπλάζιτς (27 π. 4 τρίποντα) και στη συνέχεια τον Ντράγκιτς (22 π.) ροκάνισαν τη διαφορά κάνοντας το παιχνίδι ξανά ντέρμπι (62-60 στο 32'). Η βελτίωση της ελληνικής άμυνας και οι λύσεις στην επίθεση που έδωσε κυρίως ο Πρίντεζης σε αυτό το κρίσιμο σημείο έδωσαν το δικαίωμα να κρατηθεί η πρωτοπορία στο σκορ για το ελληνικό συγκρότημα και να κρατήσει τη νίκη μέχρι τέλους.
Κορυφαίος της Εθνικής στο καλό της ημίχρονο κόντρα στη Σλοβενία ήταν ο Βασίλης Σπανούλης
Eurokinissi
Ελλάδα: Μπουρούσης 11, Ζήσης 10 (1), Σπανούλης 19 (3), Καλάθης 12, Περπέρογλου 2, Σλούκας, Καϊμακόγλου, Κουφός 10, Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο 3Σλοβενία: Γιοκσίμοβιτς 2, Πρέπελιτς 1, Μπλάζιτς 27 (4), Νίκολιτς, Ντράγκιτς 22, Ζούπαν 5, Μπάλαζιτς 2, Ομιτς 4, Κλόμπουτσαρ 2, Σλόκαρ 7 (1).