Πέμπτη 16 Οκτωβρίου 2014

Μπάσκετ: Νίκη στη Σμύρνη για ΠΑΟΚ

Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο ΠΑΟΚ στο φετινό EuroCup, επικρατώντας στη Σμύρνη με 87-81 της Καρσίγιακα, ύστερα από δύο παρατάσεις (66-66 κ.δ., 73-73 α΄ παρ.), στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 53-44 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, αλλά με τρίποντο του Χαραλαμπίδη ο «Δικέφαλος» κατέβασε τη διαφορά στους 4 πόντους στο 38΄ (62-58) και στο μισό καλάθι, στα 16’’ πριν το τέλος (65-64), μετά από κλέψιμο του Βον.

Με το χρονόμετρο να δείχνει 10΄΄ για τη λήξη ο Ντίξον αστόχησε σε δύο βολές, πήρε όμως το ριμπάουντ και βρέθηκε πάλι στη γραμμή μετά το πέμπτο φάουλ του Όντουμ.
Με 1/2 έκανε το 66-64, όμως στα 2΄΄ πριν τη λήξη ο Κάρτερ αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος από τη γραμμή και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (66-66), ενώ ο ίδιος έκανε το 73-71 μισό λεπτό πριν το τέλος, ο Ερσέκ ισοφάρισε και ο ΠΑΟΚ «σπατάλησε» την τελευταία επίθεση.
Στη δεύτερη παράταση, 11΄΄ πριν τη λήξη, η διαφορά έφτασε στο +8 (87-79) για τη μακεδονική ομάδα με καλάθια των Τσόχλα και Κάρτερ, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στην εκπνοή ο Παλάσιος.