Δευτέρα 4 Αυγούστου 2014

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Τελικός με Λίβερπουλ

Ενώπιον 109,000 θεατών, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέβαλε με 3-1 τη Ρεάλ Μαδρίτης σε φιλικό αγώνα του Ντιτρόιτ.
Με την προσέλευση στο «Michigan Stadium» δημιουργήθηκε ρεκόρ θεατών σε ποδοσφαιρικό ματς των ΗΠΑ, ενώ με τη νίκη τους οι Άγγλοι προκρίθηκαν στον τελικό του International Champions Cup, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Λίβερπουλ, η οποία εξασφάλισε την πρόκρισή της μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί της Μάντσεστερ Σίτι στα πέναλτι, αν και είναι σε εξέλιξη ματς των «κόκκινων» με την ιταλική Μίλαν. Από την πλευρά του, ο Άσλεϊ Γιανγκ ξεχώρισε με δύο γκολ στο 3-1 σε βάρος της «βασίλισσας».

Ο 29χρονος Άγγλος άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό ολοκληρώνοντας ωραία επιθετική ενέργεια των «κόκκινων διαβόλων» και διαμόρφωσε το 2-1 στο 37ο με τυχερό σουτ από πλάγια θέση, ενώ στο 27ο ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 ο Γκάρεθ Μπέιλ με πέναλτι. Το τελικό αποτέλεσμα καταγράφηκε από τον 26χρονο Μεξικανό στράικερ, Χαβιέ Ερνάντεζ, στο 80ό, έξι λεπτά μετά την είσοδο του Κριστιάνο Ρονάλντο στον αγωνιστικό χώρο για λογαριασμό του ισπανικού συλλόγου.