Τετάρτη 7 Μαΐου 2014

Η ΝΙΚΑΡΑ 0-1 στο Αιγίνιο με γκολ του Ανιέτε

νικη
Δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι για τη Νίκη στο Αιγίνιο κόντρα στον Αιγινιακό για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Football League. Η αναμέτρηση ξεκίνησε στις 3.30 και το magnesiasports σάας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ
3′ Φάουλ του Ανιέτε από καλό σημείο, η μπάλα βρίσκει στο τείχος και απομακρύνεται.
8′ Κίτρινη κάρτα στον Φαμπίνιο για σκληρό φάουλ στον Μπιτσάκο.
10′ Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς κάποια καλή φάση στα δύο καρέ.
14′ Σέντρα του Ζουλιώτη, σουτ στην κίνηση από τον Μανουσάκη στη μικρή περιοχή, κόντραρε στο πόδι του Σαμαρά. Η φάση σταμάτησε για επιθετικό φάουλ του παίκτη της Νίκης, που όπως φάνηκε στην επανάληψη, δεν υπήρχε.
20′ Μακρινό σουτ του Χατζή πέρασε ψηλά άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Αποστολίδη.
24′ Κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία στον Κουτσοσπύρο.
28′ O Tζιώρας κατέβασε την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή δύο φορές με το στήθος και ήταν έτοιμος να σουτάρει, αλλά ο διαιτητής Σωσώνης υπέδειξε λανθασμένα επιθετικό φάουλ.
35′ Kίτρινη κάρτα στον Μπακάλη.
42′ Αλλαγή αναγκαστική για τη Νίκη. Ο Ρονκάτο στη θέση του τραυματία Σουλίδη, που είχε (και) σήμερα καλή παρουσία.
44′ Κίτρινη κάρτα στον Μανουσάκη για φάουλ στον Χατζή.
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Όπως μπορείτε να καταλάβετε και από τα προαναφερθέντα, δεν σημειώθηκε ούτε μία φάση άξιας αναφοράς στις δύο περιοχές. Παιχνίδι κέντρου, με τη Νίκη Βόλου να αναπτύσσεται κυρίως από τη δεξιά πλευρά, να έχει την κατοχή στη μεγαλύτερη διάρκεια αλλά να μην μπορεί να τροφοδοτηθεί όπως θα έπρεπε ο Τζιώρας.
Στατιστικά α’ ημιχρόνου
Τελικές (στην εστία): Αιγινιακός: 3 (1)-Νίκη Βόλου 0 (0)
Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου χωρίς αλλαγές.
48′ Σουτ του Τζιώρα με το αριστερό από το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής, έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ήταν η πρώτη τελική προσπάθεια για την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη.
49′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ! Ο Ρονκάτο έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας και ο Ανιέτε με εύστοχο πλασέ έκανε το 0-1 μέσα στη μεγάλη περιοχή και πλάγια δεξιά. Προς τους φιλάθλους της Νίκης έτρεξε να πανηυγρίσει ο Ισπανός δείχνοντας το σήμα της ομάδος στη φανέλα.
52′ Ο Φαμπίνιο πήδηξε για κεφαλιά και χτύπησε τον Μπιτσάκο στο πρόσωπο ενώ το παιχνίδι είχε διακοπεί νωρίτερα για φάουλ. Οι παίκτες της Νίκης ζήτησαν τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Φαμπίνιο.
55′ Τεράστια ευκαιρία για να γίνει το 0-2. Από σέντρα του Ανιέτες, η μπάλα έφθασε στον Σοϊλέδη, που σούταρε από ευνοϊκή θέση με εξουδετερωμένο τον Τόλιο, αλλά έδιωξε με προβολή πάνω στη γραμμή του τέρματος ο Λιόλιος.
59′ Αλλαγή για τον Αιγινιακό. Ο Δήμου στη θέση του Κουτσοσπύρου.
63′ Αλλαγή για τον Αιγινιακό. Ο Μπελόν στη θέση του Γεωργίου.
64′ Ο Τζιώρας έκανε παράλληλη προς το τέρμα πάσα αλλά δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
68′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αιγινιακό. Ο Μπελόν τροφοδότησε τον Δήμου που βρέθηκε απέναντι από τον Αποστολίδη κι ανάμεσα σε Ρεπετσά, Σοϊλέδη. Το σουτ του παίκτη των γηπεδούχων ήταν άστοχο, έφυγε άουτ.
70′ Νέα φάση για τον Αιγινιακό. Ο Φαμπίνιο προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι, ήταν χλυαρό και μπλόκαρε εύκολα ο Αποστολίδης.
71′ Διαγώνια σέντρα-σουτ του Τζιώρα μάζεψε ο Τόλιος.
71′ Αλλαγή για τη Νίκη Βόλου. Ο Ισαάκ στη θέση του Ανιέτε.
74′ Tεράστια ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου. Από σέντρα του Ζουλιώτη, ο Μανουσάκης πήρε κεφαλιά σχεδόν στο ύψος της μικρής περιοχής, που έφυγε άουτ.
77′ Σουτ του Πέντα εκτός μεγάλης περιοχής με κατεύθυνση προς το τέρμα, μπλόκαρε ο Αποστολίδης που ήταν σε ετοιμότητα.
81′ Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Ισαάκ και πάσα στον Τζιώρα, ο οποίος καθυστέρησε και όταν σούταρε από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Σαμαρά κι έφυγε κόρνερ.
81′ Αλλαγή για τον Αιγινιακό. Ο Ζούρκος στη θέση του Χατζή.
87′ Aλλαγή για τη Νίκη. Ο Γιώτας στη θέση του Τζιώρα.
87′ Κίτρινη κάρτα στον Τζιώρα για καθυστέρηση να βγει από τον αγωνιστικό χώρο.
90′ Σουτ του Μπελόν από τη γωνία της μεγάλης περιοχής έφυγε ψηλά άουτ.
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90′+2′ Δεύτερη κίτρινη στον Μπακάλη και αποβολή για τον αμυντικό μέσο της Νίκης που χάνει το βολιώτικο ντέρμπι την Κυριακή.
90′+4′ Σε αντεπίθεση τέσσερις παίκτες της Νίκης με έναν αμυντικό. Ο Ισαάκ πάσαρε στον Ρονκάτο που ήταν σε θέση οφσάιντ.
90′+5′ Σουτ του Φαμπίνιο μέσα στη μεγάλη περιοχή, κόντραρε στο σώμα του Ρεπτσά κι έφυγε κόρνερ.
Λήξη του αγώνα. Μεγάλο διπλό της Νίκης Βόλου.